Browsed by
Miesiąc: Luty 2017

O leniuchowaniu

O leniuchowaniu

Dwa lata temu wpadła mi w ręce książka Ulricha Schnabela pod tytułem: „Sztuka leniuchowania. O szczęściu nic nie robienia.” To niepozorna pozycja, na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że jest to kolejny poradnik z gatunku „10 rzeczy, które uczynią Cię szczęśliwszym”. Nic bardziej mylnego. Ulrich Schnabel jest publicystą niemieckiego Die Zeit i z dziennikarską rzetelnością podszedł do tematu odpoczynku. W książce próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest i czym było kiedyś leniuchowanie, jaką rolę odgrywa w naszym życiu i w jakie pułapki wpędza nas współczesny styl życia, pogoń za sukcesem, #fomo, #yolo itp..

Podczas lektury tej książki wynotowałam mnóstwo fragmentów, które po dwóch latach nadal wydają mi się ważne. Poniżej dwa z nich (do pozostałych na pewno jeszcze kiedyś nawiążę):

Sztuka leniuchowania uzależniona jest jednak także od spełnienia innego podstawowego warunku: od naszej umiejętności unikania dekoncentracji i korzystania w pełni ze szczęścia zawierającego się w jednej tylko chwili.

Czyli ponownie wspomniana już wcześniej uważność! Skoro ta myśl wraca jak bumerang przez tysiąclecia, to chyba coś w niej musi być…

A przede wszystkim nie stresujcie się czasem wolnym! Z tym jest tak jak ze szczęściem: nieustanna tęsknota za “prawdziwym szczęściem” staje się największym źródłem naszego nieszczęścia.

Do tej myśli wracam wielokrotnie przed i w trakcie urlopu, a także podczas dłuższych weekendów.

PS. Taka ciekawostka z dzisiaj: shinrin-yoku

PS2. Współczesny styl życia, to jest dyskusyjna sprawa – po lekturze „The Conquest of Happiness” Bertranda Russella jestem skłonna twierdzić, że współczesny styl życia jest właściwie tym samym stylem życia, który stresował ludzkość na początku dwudziestego wieku, tyle tylko, że teraz mamy smartfony i inny gadżety przez które jesteśmy non-stop online.

Filozofia praktyczna 3

Filozofia praktyczna 3

Panuje moda na uważność, wszędzie hashtagi #mindfulness i #slowlife, a tymczasem Marek Aureliusz w „Rozmyślaniach” pisał o niej już dawno temu!

Każdej chwili usilnie dbaj o to, jako Rzymianin i jako mężczyzna, byś, co masz właśnie pod ręką, to załatwił z pełną a nieudaną godnością i miłością i swobodą i zachowaniem sprawiedliwości i byś zapewnił sobie niezależność od wszelkich innych myśli. Zapewnisz zaś ją sobie, jeżeli będziesz każdą pracę wykonywał, jakoby ostatnią w życiu, tak, by była wolna od wszelkiej nierozwagi i rażącej niezgody z nakazami rozumu i od obłudy i samolubstwa i niezadowolenia z losu. Widzisz, jak niewiele jest warunków, po których spełnieniu można pędzić życie miłe i bogobojne. Bogowie bowiem nic więcej nie będą żądali od tego, który to zachowuje.

I jeszcze taka myśl:

Nie widziano jeszcze, by kto był nieszczęśliwy z tego powodu, że nie troszczy się o to, co się dzieje w duszy innego człowieka. Ci zaś muszą być nieszczęśliwi, którzy nie śledzą z rozwagą drgnień duszy własnej.